Recenzija: Vajenec

»Začetek vzpona Donalda J. Trumpa«

Vajenec oz. The Apprentice je biografska drama, ki prikazuje vzpon Donalda J. Trumpa v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja. Film, ki ga je režiral iransko-danski režiser Ali Abbasi, je izšel tik pred ameriškimi volitvami, kar je sprožilo številne polemike. Brez olepšav razkriva zakulisje oblikovanja Trumpove osebnosti in njegove poslovne strategije. Čeprav so ga tako republikanci kot demokrati označili za politično obarvanega, film dejansko ostaja nepristranski – to dokazuje dejstvo, da obe strani trdita, da film favorizira drugo.

Donald J. Trump je ena najbolj kontroverznih osebnosti moderne zgodovine. Že dolgo pred političnim vzponom je s svojimi dejanji in projekti v New Yorku vzbujal pozornost, po zmagi na volitvah leta 2016 pa je postal še bolj vpliven in pod drobnogledom. Tudi tisti, ki politike ne spremljajo redno, imajo o njem svoje mnenje. Film Alija Abbasija je tako pričakovano dodal nov pogled na Trumpov svet, pri čemer raziskuje njegove začetke v poslovnem svetu.

Trump je neposreden, neomajen in včasih celo nevaren, obenem pa po besedah njegove žene Melanie tudi zaščitniški in ljubeč. Tako na človeka kot na film lahko gledamo iz dveh perspektiv in od gledalca je odvisno, kako bo film doživel.

Vajenec je postavljen v New York 70. in 80. let, ko se je mladi Trump šele uveljavljal. Naslov filma ima večplastni pomen, saj prikazuje Trumpovo mentorstvo pod vodstvom vplivnega, a kontroverznega odvetnika Royja Cohna, kateremu služi kot “vajenec”. Mnogi se verjetno spomnite priljubljene TV oddaje The Apprentice, kjer je Trump iskal nove poslovne talente, zato je naslovna izbira še toliko bolj pomenljiva.

The Apprentice movie slika 2

V vlogi Trumpa blesti Sebastian Stan, ki ga poznamo kot Buckyja iz Marvelovih filmov, a se je v zadnjem času posvetil bolj resnim vlogam. Upodobitev Trumpa je zahteven izziv, saj se lahko hitro sprevrže v karikaturo, toda Stan izjemno natančno ujame Trumpovo mimiko, način govora in prezenco. Medtem ko na začetku deluje nekoliko negotov, ga mentorstvo Cohna postopoma spremeni v samozavestnega in brezkompromisnega poslovneža, kar gledalca povsem potegne v zgodbo. V drugi polovici filma več nimamo občutka, da gledamo Stana, temveč Trumpa.

Enako izstopa Jeremy Strong kot Roy Cohn. Znan po seriji Nasledstvo, za katero je prejel številne nagrade, v Vajencu ponudi izjemno prepričljivo upodobitev Cohna, ki v marsikaterem prizoru zasenči tudi odličnega Stana. Izredna igralska predstava bi ga morda lahko celo popeljala tudi do oskarja.

The Apprentice movie slika 3

Film se ne osredotoča zgolj na Trumpove poslovne začetke, temveč prikaže tudi njegovo prvo srečanje z Ivano Trump, ki jo dobro upodobi Maria Bakalova, znana po vlogi Boratove hčerke. Podobno kot v resničnem življenju, je tudi v filmu njun odnos na stranskem tiru, njun razpad pa neizogiben. Polemike je sprožil prizor družinskega nasilja, ki ga je scenarist Gabriel Sherman označil za zgodovinsko točnega.

Režiser Ali Abbasi, znan po filmu Sveti pajek in priljubljeni seriji The Last of Us, se je v Vajencu lotil svojega največjega projekta doslej in ustvaril objektivno ter poglobljeno filmsko delo. Njegova režija izjemno prikazuje kaotični New York tistega časa, medtem ko ohranja napet tempo z dinamičnimi dialogi in odlično montažo, ki elegantno prehaja med različnimi obdobji.

Vajenec prinaša surov prikaz ameriškega kapitalizma in sveta privilegiranih, kjer imajo nekateri možnost izmuzniti se iz še tako težkih situacij. Film se dotika tudi širših tem, kot sta korupcija v New Yorku in ZDA, ter tematike homoseksualnosti in problematike AIDS-a, ki se dotikata tudi Trumpove zgodbe. Subtilno razkriva njegovo osebno življenje, od odnosa do zdravstva in staranja do ustvarjanja lastne blagovne znamke.

Čeprav je bil film označen za politični manever proti Trumpu, ga po ogledu težko tako interpretiramo. Morda res ni naključje, da je izšel tik pred volitvami, vendar je trditi, da je bil to zavesten načrt, pretirano. Kompleksnost filmske produkcije namreč onemogoča tako natančno časovno uskladitev.

Vajenec je objektiven in realističen portret kontroverzne osebnosti, kar potrjujejo odzivi z obeh strani političnega spektra. Republikanci ga kritizirajo zaradi razkrivanja osebnih podrobnosti, medtem ko demokrati menijo, da je film preveč prizanesljiv in bi lahko neodločene volivce prepričal v Trumpovo korist.

Vajenec je prava izbira za vse, ki vas zanimajo podjetništvo, politika ali preprosto osebnost Donalda Trumpa. Čeprav ni vedno preprost za ogled, gledalcu ponuja realistično sliko kontroverzne osebnosti sodobnega časa.

Ocena: 4/5

Film vam bo všeč, če ste uživali v:

PLUSI

  • Izvrstne igralske predstave
  • Odlična režija
  • Vrhunska montaža
  • Zelo dobra izbira glasbe

MINUSI

  • Specifična in občutljiva tematika filma
  • Dramatizacija resničnih dogodkov

Sorodne recenzije

Poiščite nas na družbenih omrežjih