Recenzija: Deadpool in Wolverine
- Žiga Špile
- 30 julija, 2024
- 17:58
Marvelovi filmi o superherojih so kulturni fenomen, ki mu nikakor ni para. Njihovi uspehi se ne merijo zgolj v ogledih filmov, ampak v rasti in razvoju ter lojalnosti njihovih navdušencev. Teh so si z odličnimi projekti v preteklosti očitno ustvarili toliko, da so duh Marvela po vseh hladnih tuših in drugih kontroverznih spodrsljajih zvesto ohranjali pri življenju. Zato smo, roko na srce, dolgo čakali nekega odrešitelja, ki bo projekte studia Marvel dvignil na pota stare slave in prihodnost superjunakov naredil svetlejšo in predvsem bolj kakovostno. Takšno vlogo ima zadnji film z Deadpoolom v glavni vlogi, kako jo je izpeljal, pa je odvisno predvsem od tega, komu zastavite to vprašanje.
Deadpool in Wolverine je zagotovo eden tistih filmov, ki ne bo za vsakega. Če ste velik navdušenec projektov Marvela in bivšega Foxa ter če ste njihove projekte spremljali vsaj zadnjih 30 let, potem bo Deadpool in Wolverine absolutno film za vas. V njem boste (ponovno) spoznali nekatere (zelo) znane in priljubljene obraze ter druge “easter egge”, ki vas bodo obdali z veliko mero nostalgije in odpihnili naravnost v neke druge in drugačne čase. Ob njih bo vaš nasmeh skozi celoten ogled filma izgledal kot nasmeh prvič zaljubljene najstnice, saj film odlično dozira vse možne Marvelove adute ter z njimi spretno koketira in razveseljuje svoje oboževalce. Z njimi hkrati izjemno lepo ohranja tudi dinamiko filma ter pridno skriva vse svoje ostale pomanjkljivosti, ki jih bodo gledalci, kateri niso najbolj zagreti navdušenci tega sveta, še kako iskreno pokomentirali.
Ti bodo v filmu videli predvsem izjemno generično zgodbo, katero je možno opisati v največ treh zelo kratkih stavkih. Zgodbe je ravno toliko, kolikor jo film potrebuje, da se lahko začne in konča. Videli bodo akcijsko dogajanje, ki bo dovolj zanimivo, da bo film gledljiv do konca. Velja omeniti tudi tehnično dodelavo filma, ki omogoča, da lahko rečemo, da je Deadpool in Wolverine “epski spektakel” za novo ero Marvela, ter ravno tako smešen humor, da se bodo ob njem kar nekajkrat iskreno nasmejali ali pa vsaj nasmehnili.
Nekaj šal je res izjemno posrečenih, nekaj jih bodo razumeli predvsem navdušenci Marvela, nekaj pa je žal tudi takšnih, ki so v film vstavljene malce preveč na silo. Kljub temu gre za smešen film, ki pa vam bo še bolj smešen, če vam je všeč humor Ryana Reynoldsa. Ta po vseh letih njegove kariere ostaja nespremenjen in enako globok, kot je bil pred 30. leti na začetku njegove kariere. Zato sploh ne bodite presenečeni, če boste iz dvorane odšli z različno toleranco do tega mega zvezdniškega igralca.
Enako pa žal ne moremo reči za Wolverina. Ta se je po izjemno čustvenem zaključku vrnil v dogajanje in že s samim naslovom naredil ta projekt edinstveno obetaven. Vendar pa žal vseh teh obetov v filmu sploh ni zaznati, saj je lik Wolverina postavljen nekam daleč v senco glavnega Deadpoola. Njegov motiv je predstavljen preveč generično, njegova pomembna vloga pa je čisto premalo izpostavljena. Ustvarjalci uspešno še dodatno izmaličijo njegovo zapuščino, ko ga Deadpool v prvi minuti filma izkoplje iz groba ter se z njegovim okostjem posmehljivo bojuje proti zlim hudobcem.
Kdo pri ljubem bogu se je spomnil takšne ideje in kdo je bil tako nor, da je to sploh odobril, na srečo ni znano. Kljub temu pa je dejanje enostavno nepotrebno, neprimerno in vredno vsakršnega obsojanja. Še posebej po tem, ko je Hugh Jackman po hudi bolezni zopet stopil v čevlje Wolverina. Ampak internet je zanimiv fenomen, ki včasih ne daje glasu tistemu, ki ga zares potrebuje.
Ne glede na to sporno in obsojanja vredno dejanje pa je v filmu resnično potrebno pohvaliti ustvarjalce, kako so v zaključni sekvenci naredili konec emocionalen. Ta je res fantastičen, ne glede na to, kakšen gledalec ste. V njem boste čutili veličino superjunakov in jih spoznali tudi iz malce bolj človeške plati – videne so bile tudi solze, priznati pa je potrebno, da sem bil na robu tudi jaz.
Čeprav film po koncu omenjene sekvence zopet postane točno takšen, kot je uspešen recept za uspešen Marvelov film, pa je kljub temu lepo videti, da so ustvarjalci pokazali, česa vsega so še zmeraj zares zmožni.
Deadpool in Wolverine bo tako zagotovo všeč vsem navdušencem, ki bodo čutili “fan service”, s katerim jim je film postregel. Vse ostale gledalce bo zabaval dobri dve uri in mogoče iz kakšnega naredil kakšnega novega oboževalca. Zato je Deadpool in Wolverine zagotovo uspešnica, ki bo poleg tega projekta (upajmo) služila tudi kot uspešna odskočna deska za nove zanimive in kreativne projekte Marvela.
Film Deadpool in Wolverine si je moč ogledati na rednem sporedu slovenskih kinematografov.
Ocena: 3/5
PLUSI
- Zanimivo in dinamično dogajanje
- Lep in čustven vrhunec filma
- Vrhunski “fan service”
- Humor Ryana Reynoldsa
MINUSI
- Ultra generična zgodba
- Premalo izkoriščen in poudarjen ter iznakažen Wolverine
- Humor Ryana Reynoldsa
Viri slik: IMDB, Rolling Stone, The Digital Theater