Recenzija: All Quiet on the Western Front
-
Žiga Špile - 3 novembra, 2022
- 5:17 pop
Vojne grozote in delovanje vojske so vedno bile in bodo odličen material za dobre filme. Prikazujejo namreč dogajanje, ki je na srečo tuje mnogim izmed nas in dajejo vpogled v akcijo na terenu, ki se dogaja brez naše vednosti. Če se nekateri filmi fokusirajo na patriotski prikaz, se drugi v poduk in razmislek na srečo osredotočajo na prikazovanje grozot, ki jih nihče nikoli in nikjer noče in ne sme doživeti. Ravno takšna lekcija je najnovejši film z naslovom All Quiet on the Western Front, ki poleg odlične zgodovinske lekcije nudi tudi aktualno družbenokritično sporočilo.
Film je posnet po biografski mega uspešnici, ki je v preteklosti že doživela izjemno brezčasno filmsko različico. Kljub temu film na plano prinaša kar nekaj novosti, katere je absolutno vredno videti in doživeti. Zgodba je sicer poznana (za razliko od malce drugačnega konca), ampak ne glede na to, v tem filmu ne gre toliko za zgodbo, kot pa za prikaz vojne. In ta je odličen. No, kakor za koga.
Vseeno se za hip dotaknimo zgodbe. Ta je namreč ključna za razumevanje celotnega filma in njegovega sporočila.
Zgodba je sila enostavna in je razlog za razvoj občutkov, ki jih film hoče in želi prikazati. V filmu spremljamo mladega fanta, ki se s svojimi prijatelji v času prve svetovne vojne včlani v nemško vojsko. Polni navdušenja, nadčloveške moči in motivacije se izurijo za vojake in po treningu oddidejo na vojno fronto, kjer se borijo Nemci in Francozi. Prepričani, da bodo z levo roko premagali svojega sovražnika in ga izgnali vse do Pariza, se podajo v boj, vendar pa kar hitro spoznajo, da vojna nikakor ni idilična pravljica, kot so si jo predstavljali v materinem naročju in varnem zavetju. Še preden vstopijo v bojni jarek namreč vidijo grozote vojne in občutijo strah, katerega bodo morali za svoje preživetje premagovati skupaj v boju z nasprotnikom.
Tukaj se film dejansko začne in je film najbolj močan. Podrobno boste lahko videli vojsko, njeno delovanje, njeno urjenje, njeno izvajanje akcij, njen propad in njeno vstajenje. Priča boste streljanju, eksplozijam, napadom, umikom, herojem, “strahopetcem”, vojnih mačkov, ki živijo samo še za vojno ter starih egoističnih vodij, ki v ozadju izobilja odločajo o usodi navadnega vojaka. Vojaka, ki s svojim truplom in življenjem brani interese svoje domovine in ciljev svojih generalov.
Vse je prikazano naravnost fantastično. Izgleda celo tako zelo dobro, da si gledalec brez problema lahko skoraj natančno predstavlja, kako je potekalo delovanje na vojni fronti pred več kot sto leti. Scenografija je odlična, kostumi so vrhunski, glasbena podlaga je nadpovprečna (razen nekaterih zgrešenih modernih glasbenih vložkov, ki jih nikakor ne razumemo), igra je suverena, dogajanje pa hitro in atraktivno.
(Film bo dal misliti še tako hudim podpornikom vojne, ki v teh časih rastejo kot gobe po dežju, kljub dogajanju pa hitro pozabljajo na svoje norme in vrednote)
Film ima vse, kar mora vrhunski film imeti. Kljub temu, All Quiet on the Western Front ni čisto to. Je izjemno dober film, ampak le malenkosti ga ločijo od tega, da bi se lahko suvereno postavil ob bok najboljšim: Apokalipsa zdaj, Tanka rdeča črta, Steze slave… Manjka mu nekaj bolj jasnega pripovedovanja zgodbe glavnega junaka.
Film se namreč tako zelo fokusira na prikaz vojne (ki je absolutno odličen in nadpovprečen), da za trenutek pozabi na zgodbo, ki jo prikazuje od začetka do konca. Deček je kljub poslanstvu filma jedro njegovega pripovedovanja, ki skupaj povezuje vse trenutke in omogoča filmu učinkovito prikazovanje vojne. Prav zato bi si njegova zgodba vsekakor zaslužila malce več fokusa in obravnave. O njem praktično ne vemo čisto nič. Vidimo ga lahko v različnih vlogah, ne vemo pa, kdo je, kaj je njegova funkcija, cilj itd….
Glede na vse zapisano je All Quiet on the Western Front film, ki ga absolutno morate videti. Odlično se sovpada s trenutnimi globalnimi razmerami in zapira usta vsem širokoustnim egoistom, ki brez vsarkšnega razmisleka podpirajo vojno in njeno napredovanje. Je totalno nasprotje vsem patriotskim/idiotskim kreacijam, ki z dogajanjem promovirajo, spodbujajo ali celo poveličujejo vojno. Prav zato vsi skupaj lahko samo upamo, da je ta film največ vojne, kar je bomo kadarkoli doživeli. Ob ogledu se namreč poraja vprašanje: Kako je šele moralo biti v resnici?
Film All Quiet on the Western Front je na voljo za ogled izključno na platformi Netflix.
Ocena 4/5
PLUSI
- Vrhunski prikaz grozot vojne
- Odlična in aktualna kritika na trenutno globalno dogajanje
MINUSI
- Malce konfuzno pripovedovanje zgodbe glavnega junaka
- Na momente totalno neprimerna glasba
Viri slik: media-cldnry.s-nbcnews.com, indiewire.com, consequence.net, parade.com