Recenzija: Črna torba
»Eleganten vohunski triler«
-
Nikola Feguš - 17 marca, 2025
- 07:00
Črna torba je novi vohunski triler priznanega ameriškega režiserja Stevena Soderbergha. Po nekaj manjših projektih se je tokrat lotil večje produkcije z zvenečimi igralskimi imeni ter ustvaril zelo soliden žanrski film, ki bo zadovoljil njegove oboževalce, medtem ko bo druge morda pustil rahlo nepotešene. Cate Blanchett in Michael Fassbender sta ponovno dokazala svojo igralsko mojstrstvo, v stranskih vlogah pa so navdušila številna znana imena.
Vohunski trilerji so stalnica filmske industrije, kar dokazuje tudi franšiza James Bond, ki že desetletja navdušuje gledalce po vsem svetu. Soderbergh ni novinec v tem žanru (spomnimo se njegovih filmov iz serije Oceanovih), tokrat pa je ustvaril vizualno izjemno dovršen film. Vendar pa ostaja vprašanje – je to dovolj, da lahko govorimo o resnično odličnem filmu?
V zadnjih letih se je Soderbergh osredotočal predvsem na manjše projekte, kot sta srhljivka Presence in lani zaključena trilogija Vroči Mike. Znano je, da rad eksperimentira, a tokrat je ubral bolj klasično pot in dostavil varen filmski izdelek. Pri scenariju je znova sodeloval z Davidom Koeppom, ki pa v zgodbo ni uspel vnesti dovolj globine.
Zgodba se vrti okoli zakoncev, ki sta oba zaposlena v britanski obveščevalni službi. Njuna ljubezen in zaupanje sta postavljena na preizkušnjo, ko Kathryn (Blanchett) osumijo izdaje, njenega soproga Georgea (Fassbender) pa zadolžijo, da to preiskuje. Njegova dilema je jasna: komu ostati zvest, če se izkaže, da so sumi utemeljeni?
Michael Fassbender je v glavni vlogi izjemno prepričljiv. Njegov lik je stoičen, premišljen in hladnokrven, kar spominja na njegov nastop v filmu The Killer. Na drugi strani Cate Blanchett izstopa kot skrivnostna in nepredvidljiva Kathryn, ki v gledalcu ves čas vzbuja dvome. Redko katera igralka bi lahko tako mojstrsko uprizorila kompleksnost tega lika.
V stranskih vlogah blestijo Pierce Brosnan, Marisa Abela, Tom Burke, Naomie Harris in Regé-Jean Page. Njihovi liki so dobro zasnovani, saj se do konca filma vsi zdijo hkrati sumljivi in popolnoma zaupanja vredni.
Scenarij je močan pri razvoju likov, vendar je glavna pomanjkljivost filma njegova dolžina. S 93 minutami se na prvi pogled zdi osvežitev v svetu razvlečenih blockbusterjev, a hkrati ne ponudi dovolj časa za poglobitev v odnose med liki in njihove motive. Film predvideva, da bomo v trenutku sprejeli njegov svet in pravila, kar povzroči nekoliko prenagljen ter dramatičen zaključek.
Soderberghova režija ostaja brezhibna. Posebej velja izpostaviti uvodni prizor, kjer kamera spremlja Fassbenderja v podzemlje kluba – to je odličen uvod v svet prevar, spletk in dvoličnosti. Glasbena podlaga Davida Holmesa napetost le še stopnjuje, fotografija Petra Andrewsa pa poskrbi za osupljivo vizualno izkušnjo. Montaža je dinamična in film hitro mine, kar je hkrati prednost in slabost.
Čeprav so filmi, kot je Gospod in gospa Smith, že raziskovali dinamiko med parom, ki deluje v obveščevalnih službah, Črna torba ponuja nekoliko bolj resnoben in estetsko dovršen pogled na to tematiko. Vendar pa bi zgodba bolj zaživela v obliki miniserije, kjer bi lahko podrobneje raziskali delovanje obveščevalne službe in razmerja med liki.
Iz tehničnega vidika filmu ni kaj oporekati – je premišljeno narejen, vizualno impresiven in dobro odigran. Ljubitelji vohunskih trilerjev bodo prišli na svoj račun, a tisti, ki si želijo globlje zgodbe in bolj razdelanih likov, bodo morda rahlo razočarani.
Črna torba je na voljo za ogled v vseh večjih slovenskih kinematografih.
Ocena: 3/5
PLUSI
- Michael Fassbender in Cate Blanchett
- Izjemna vizualna podoba
- Dovršena režija
- Odlična glasbena podlaga
MINUSI
- Preveč strnjena zgodba
- Neizkoriščen potencial igralcev in likov