Recenzija: Misija: Nemogoče – Zadnje maščevanje
»Tom Cruise je zmešan – v najboljšem pomenu besede!«
-
Nikola Feguš - 20 maja, 2025
- 07:00
Franšiza Misija: Nemogoče se vrača z že osmim filmom in potrjuje, da Tom Cruise ostaja najbolj drzen igralec v svetu akcijskega filma. Zadnje maščevanje je spektakel brez primerjave, ki znova premika meje nemogočega. Čeprav smo bili prepričani, da smo videli že vse, nas ta (domnevno) zadnji film v seriji prepriča v nasprotno. Gre za dovršeno akcijsko uspešnico, ki bo zadovoljila dolgoletne oboževalce in pritegnila nove gledalce.
Zamislite si: od prvega filma je minilo skoraj 30 let. Ta časovna razdalja gledalca nehote sooči z lastno minljivostjo – in prav to je tudi ena osrednjih tem filma. Zadnje maščevanje se zaveda svoje zgodovinske teže. Že v uvodu nas z nostalgičnimi prizori iz preteklih filmov opomni, kako dolgo je Ethan Hunt že na svoji poti in kako blizu je koncu.
Prejšnji del (Maščevanje, 1. del) je postavil temelje zgodbe, ki zdaj dobi spektakularen zaključek. Ustvarjalna ekipa ostaja nespremenjena – za režijo je znova poskrbel Christopher McQuarrie, ki je scenarij napisal skupaj z Ericom Jendresenom. Tom Cruise se kot Ethan Hunt (menda) še zadnjič prelevi v superjunaka za katerega nič ni nemogoče.
Ob Cruisu se vračajo znani obrazi: Hayley Atwell, Ving Rhames, Simon Pegg, Henry Czerny in drugi. Čeprav je Cruise osrednji junak, tudi tokrat ne more rešiti sveta sam – nujno potrebuje svojo ekipo. In zakaj tako dramatičen ton? Ker tudi film v tem pogledu nekoliko pretirava. Po neuspešnem poskusu nadzora nad umetno inteligenco Entiteto, ki smo ga spremljali v prejšnjem delu, je svet zdaj tik pred jedrsko vojno. Ethan Hunt mora s svojo ekipo preprečiti katastrofo – še eno v vrsti.
Zgodba se zdi vzeta iz sveta Marvela ali DC-ja. Hunt je arhetipski superjunak brez nadnaravnih moči, ki vedno znova stori nemogoče. A film je hkrati najbolj političen v seriji – kar ni nujno prednost. Dialogi so pogosto prenapihnjeni, razlag je preveč in gledalca mestoma obravnava kot nekoga, ki mu je treba stvari razložiti do zadnje podrobnosti. V nekem smislu se film vrača k sloganu devetdesetih let – a v letu 2025 to ne deluje več tako učinkovito.
Film traja 170 minut, kar ga naredi za najdaljšega v franšizi. Žal se to pozna. V dobi, ko vedno več gledalcev izgublja koncentracijo po dveh urah, je dolžina filma lahko ovira. Kljub odlični igralski podpori – zlasti izstopata Simon Pegg in Hayley Atwell – pa se čuti odsotnost Rebecce Ferguson in Vanesse Kirby, ki sta v prejšnjih filmih pomembno dvignili dramatično raven.
Humorja je malo. Zadnje maščevanje je resen film, ki mestoma deluje skoraj birokratsko. Vključenost politike bo številne gledalce odbila – a je hkrati simbolna. Tako kot Ethan Hunt rešuje svet pred propadom, Tom Cruise poskuša rešiti kino pred propadom. Simbolika belega odrešenika je tokrat bolj očitna kot kadarkoli prej.
A zakaj sploh gremo gledat Misijo: Nemogoče? Zaradi akcije, seveda. In ta je – znova – osupljiva. Cruise še vedno sam izvaja vratolomne podvige in tokrat jih popelje na povsem novo raven. Skok iz letala, borbe pod vodo, prizor v podmornici in nato še v letalu – to so morda najdrznejši akcijski prizori letošnjega leta. Če bo Akademija prihodnje leto res podelila prvega oskarja za najboljši akcijski prizor, se kipec že zdi oddan.
Dizajn zvoka je odličen in vas bo popolnoma posrkal v dogajanje. Glasbena podlaga smiselno prepleta klasično tematsko melodijo z modernimi variacijami. McQuarrie je zanesljiv režiser, ki je v letih sodelovanja s Cruisom mojstrsko izpilil akcijsko filmsko govorico.
Misija: Nemogoče – Zadnje maščevanje je film, ki bo brez dvoma navdušil zveste oboževalce. Čeprav ne nadaljuje trenda izboljševanja iz filma v film, kot smo ga bili vajeni pri predhodnikih, ponuja spektakel, vreden ogleda. Cruise se s tem filmom morda res poslavlja od vloge Ethana Hunta, a to počne na najvišji možni ravni. Morda je prav zdaj čas, da se upokoji, preden postane sam sebi največja nevarnost.
Film si lahko ogledate v vseh slovenskih kinih. Priporočamo ga vsem, ki obožujejo adrenalin in akcijo.
Ocena: 3/5
PLUSI
- Tom Cruise v vrhunski formi
- Osupljivi akcijski prizori
- Dovršen dizajn zvoka
MINUSI
- Slabo napisan dialog
- Preveč političnega balasta
- Predolga minutaža