Recenzija: Kreator
»Votla vizualna poslastica«
Kreator oz. The Creator je nova znanstvenofantastična akcija, postavljena v bližnjo prihodnost, v kateri divja vojna med človeštvom in roboti umetne inteligence. Po dolgih sedmih letih se z novim filmom vrača Gareth Edwards, ki je nazadnje navdušil z Rogue One: zgodba Vojne zvezd. Tokrat je za protagonista izbral Johna Davida Washingtona, film pa krasi prekrasna vizualna podobna in futuristična zgodba. S tehničnega vidika je končni izdelek vrhunski, pri zgodbi pa bi se dalo nekatere stvari še izpiliti. Vsekakor bi priporočali ogled na največjem možnem platnu, saj je posnet za velik format.
Ni veliko filmov, ki so posneti na tako visoki ravni kot je Kreator. Redko začnemo naše recenzije s tako očitnim komplimentom, a v tem primeru je potrebno izpostaviti očitno. Vidi se, da je režiser Gareth Edwards dodobra premislil vsako podrobnost in njegovi viziji težko oporekamo. Kreator je na stavnicah eden od favoritov za oskarja v kategoriji vizualnih učinkov in gledalcu je nemudoma jasno, zakaj je temu tako.
Zgodba je postavljena dobrih 40 let v prihodnost in govori o vojni med človeštvom in umetno inteligenco, ki je v tem času tako napredovala, da je že skoraj v popolnosti prevzela človeško obliko. UI opravlja večino služb, ki se jih da avtomatizirati, nato pa pride do usodnega preobrata. Zaradi nenadnega napada na človeštvo, Zahod na čelu z ZDA umetno inteligenco prepove in ji napove vojno.
Film se zelo ambiciozno loti aktualne tematike in odlično prikaže futurističen svet ter nevarnosti morebitnega razvoja umetne inteligence skozi zgodbo, ki izgleda lepo, vendar ni nujno vedno koherentna. Režiji ni moč oporekati, je naravnost izvrstna. Tudi Greig Fraiser se je za kamero ponovno izkazal, saj je fotografija slike naravnost fenomenalna, in v tem trenutku ga lahko zagotovo štejemo za enega najboljših v svojem poslu. Vsak tretji kader bi lahko bila slika v muzeju.
Protagonist zgodbe je Joshua, ki ga upodobi John David Washington. Če je bil še nekaj let nazaj znan zgolj sin Denzela Washingtona, si je v vmesnem času ustvaril imenitno kariero. Še najbolj se ga boste najbrž spomnili iz filmov Črni KKKlanovec in Tenet. Tudi tokrat je v podobni vlogi, igra namreč bivšega specialca, ki pride v posest smrtonosnega orožja v obliki robotske deklice, katero poskuša zaščititi, hkrati pa mu služi kot sredstvo lastnih interesov. Njegovo igranje je iz filma v film boljše, zelo pa mu ustrezajo fizične vloge, za katere je potrebno biti vrhunsko telesno pripravljen, kar Washington brez dvoma je.
Ob ogledu boste zagotovo začutili tudi grandiozno glasbo. Komu je uspelo tako dobro približati ta svet? Odgovor je Hans Zimmer, eden največjih, če ne največji, filmski skladatelj zadnjih nekaj let. V samem vrhuncu filma glasba še posebej izstopa in močno vpliva na čustveni odziv gledalca. Montaža prav tako igra pomembno vlogo, saj skačemo iz ene akcijske sekvence v drugo, obenem pa občasno tudi v preteklost. Ta je brezhibna in bo občasno poskrbela za dvig utripa, sploh ko je z roko v roki z vrhunskimi vizualnimi učinki.
Zakaj torej filma ne bi ocenili z najvišjo možno oceno? Zgodba je precej površinska in občasno neprepričljiva, za piko na i pa še predvidljiva. Kljub številnim potencialno katastrofalnim dogodkom, je v prvi polovici filma težko verjeti, da se bo protagonistu karkoli zgodilo, saj ga film potrebuje v vrhuncu in razpletu zgodbe. Če nas film na začetku šokira s hitro »smrtjo« enega glavnih likov, to ne pomeni, da ta nima več pomembne vloge v filmu. Ravno obratno, njena odsotnost je motivacija glavnega lika. Gemmo Chan bi si želeli gledati bolj dolgo, kot nam film ponudi.
Film se zaveda resnosti tematike, ki jo obdeluje, zato poskuša vse skupaj razbiti s klišejskim humorjem. Da ne bomo preveč kritični, zadeva včasih deluje in zagotovo se boste občasno namuzali, a na neki točki je vse skupaj že nekoliko smešno iz napačnih razlogov.
Alfi, robotsko orožje v obliki UI, na nobeni točki ne vzpostavi resnično močne vezi z glavnim likom, da bi verjeli razpletu zgodbe. Film nas sicer poskuša čustveno zmanipulirati, vendar njegova ideja v tem primeru ne pade na plodna tla.
Kreator je precej dober film. Za ljubitelje znanstvene fantastike bo najbrž celo zelo dober. Navdušuje z imenitno dodelano vizualno podobo in dobro akcijo. Priporočali bi ga vsem ljubiteljem žanra znanstvene fantastike in akcije. Predvaja se v vseh večjih slovenskih kinematografih. Močno priporočamo ogled na velikem platnu.
Ocena: 3/5
PLUSI
- Vizualni spektakel
- Odlična režija in fotografija slike
- Zelo dobra glasbena podpora
- Odličen prikaz futurističnega sveta
MINUSI
- Neprepričljiva in predvidljiva zgodba
- Občasno klišejski dialog