Filmologija priporoča: Didi

V rubriki Filmologija priporoča pozornost namenjamo aktualni ponudbi filmov do katerih je nekoliko težje priti, saj niso v rednem sporedu naših kinematografov (ali pa so za zelo kratek čas), so pa ravno zato toliko bolj vredni vaše pozornosti. Tokrat vam priporočamo filmski prvenec Seana Wanga z naslovom Didi.

Didi je delno avtobiografska komedija/drama o odraščanju v najbolj formativnih letih fantovega življenja. Sean Wang se je na filmski zemljevid nedavno izstrelil s kratkim dokumentarcem Nǎi Nai & Wài Pó, ki je bil nominiran za oskarja v tej kategoriji, na festivalu South by Southwest pa je prejel vse možne nagrade občinstva. Zdaj Wang predstavlja svoj prvi celovečerec z naslovom Didi. Film je delno povzet po njegovem življenju in odraščanju v ZDA kot priseljenec tajvansko-ameriške družine.

V glavni vlogi filma je mladi Izaac Wang, skozi oči katerega spremljamo dogajanje v filmu. Didi oz. Chris je 13-letni fant, ki si želi biti kul. Želi si doživeti svoj prvi poljub s strani svoje simpatije. Želi biti nekdo, obenem pa ne ve, kdo pravzaprav je. Za to, da bi izpadel čim bolj kul, laže tako prijateljem, staršem, simpatiji kot tistim, ki si želi, da bi bili njegovi prijatelji. Doma pa v priseljenski družini vlada kaos. Starejša sestra odhaja študirat, mama drži vse štiri vogale hiše pokonci, babica po očetovi strani pa jo konstantno kritizira in tlači k tlom.

Wang v filmu odlično prikaže obdobje mladosti, ko je možno prav vse, hkrati pa si obupno želimo biti kul. Ja, včasih smo zaradi tega tudi izredno nadležni in neznosni, kar film lepo prikaže skozi prizmo mame, s katero v številnih trenutkih sočustvujemo. Joan Chen je v vlogi mame fenomenalna, njen govor proti koncu filma je ena najbolj ganljivih stvari, ki smo jih letos videli/slišali.

Poleg vsega omenjenega film odlično ujame duh začetka interneta. Postavljen je namreč v leto 2008, ko smo številni s prijatelji in simpatijami chatali po Messengerju, Facebooku ali mIRC-u. Rast likov tekom filma je lepo predstavljena, film pa je odlično posnet ter vrhunsko kombinira domače posnetke z dejanskim dogajanjem v filmu. Montaža je zelo dobra, prehodi vrhunski, vključno z glasbeno spremljavo, in v uri in pol vas bo film spravil v smeh, bes in rob solz. Najboljše zgodbe so tiste najbolj osebne. Sean Wang s filmom Didi to izvrstno prikaže. Močno priporočamo.

Poiščite nas na družbenih omrežjih