Berlinale: U2 preko dokumentarca ozavešča o zgodovini vojne v Bosni

Drugi dan na 73. Berlinaleju smo se že zjutraj odpravili na ogled filma Manodrome, režiserja Johna Trengova. V filmu spremljamo karakterno študijo Ralphieja (Jesse Eisenberg). Nato smo si ogledali še nemško eksperimentalno dramo Disco Boy in dan končali s projekcijo filma Kiss the Future.

Manodrome je težko pričakovana drama, v kateri nastopajo zvezde kot so Jesse Eisenberg, Adrien Brody, Ethan Suplee, Odessa Young in mnogi drugi. V filmu spremljamo zgodbo Ralphieja, ki ima težko preteklost, s katero se vsakodnevno spopada. Njegovo dekle Sal je noseča in glede na njun položaj se težko preživljata ter nosita veliko breme, saj jima otrok predstavlja dodatni življenjski strošek. Zgodovina Ralphieja ga preko prijatelja potisne v to, da se pridruži skupini ljudi, ki živi na poseben način. Zgodba ima veliko različnih nepredvidljivih dogodkov, ki gledalca vedno znova postavijo pred vprašanje. kaj točno bo glavni lik naredil. Njegovo obnašanje je kaotično in samouničujoče, zato z njim hitro simpatiziramo, a ga mogoče težko razumemo. Eisenberg vrhunsko odigra svojo vlogo in drži film pokonci. V novi vlogi se prelevi v čisto drugo osebo in razlika med likom in resnično osebo je neverjetna. Eisenberg s to vlogo še dodatno potrjuje svoj širok igralski razpon.

jesse eisenberg v manodrome

Disco Boy je težka drama režiserja Giacoma Abbruzzeseja, ki vam bo dala občutek, kot da ste se podali v tuje sanje. V filmu spremljamo Alexa (Franz Rogowski), ki s svojim prijateljem potuje iz Belorusije čez Evropo, da bi prišla v Francijo in končno živela v boljših pogojih. Skoraj instantno pride do nesreče in spoznanja, da ta odločitev ni bila najboljša. V igro vstopi tudi lik Jomo in tukaj se vse obrne na glavo. Najboljši element zgodbe je spektakularna fotomontaža, ki nam jo prikaže režiser, a tudi v tem primeru velikokrat pretirava z različnimi učinki. Celoten glavni boj filma lahko vidimo v toplotnem vidu vojaškega vizirja, kar ni najboljša odločitev, saj vse skupaj deluje zelo zmedeno. Kasneje nam režiser tudi ne zaupa, kaj točno se z Alexom dogaja, ampak počasi in slikovito prihajamo do zaključka, kako se s sestro od Jomota ponovno mentalno povežeta.

Kiss The Future je nov pogled na vojno v Bosni, kjer spremljamo zgodbo, kako se je RTV Bosne in Hercegovine povezal s skupino U2, skupaj s katero so se v tistem času trudili pomagati ozaveščati o vojni ter življenju v Bosni. Zelo težko obdobje, ki ga je še težje predstaviti v svetli luči, a režiserju Nenadu Cicinu-Sainu to izjemno uspe. Legendarna skupina U2 predstavlja svojo zgodbo, kako so se povezovali, da bi lahko v tistem trenutku čim bolj pritegnili pozornost medijev glede dogajanja v Bosni, a so bili vodilni mnenja, da Zahodna Evropa ne bo pomagala Bosni in so morali reševati to grozno situacijo sami, dokler ni prišlo do masakra v Srebrenici. V filmu vidimo veliko vplivnih posameznikov, ki dodajajo perspektivo in nadgrajujejo že dinamično zgodbo. Prijetna upodobitev in nov pogled na vojno v Bosni, ki vas bo pustila solznih oči, ogled pa zagotovo priporočamo.

kiss the future berlinale u2

Poiščite nas na družbenih omrežjih