Berlinale: Novi dokumentarec Seana Penna o vojni v Ukrajini je polom
- Nejc Feguš
- 20 februarja, 2023
- 07:00
Pred kratkim smo si na filmskem festivalu v Berlinu ogledali novi dokumentarni film Superpower režiserja Seana Penna in Aarona Kaufmana. Pred ogledom pričakovanja niso bila velika in tudi po uri in pol pred velikim platnom nismo od filma Superpower odnesli veliko pametnih ali novih informacij.
V filmu sledimo Seanu Pennu in njegovi ekipi, ki že 3 mesece pred začetkom vojne med Ukrajino in Rusijo začne raziskovati to tematiko. Že po prvih minutah nam je jasno, da se Pennu ne sanja kakšne grozote se sploh dogajajo v Ukrajini in kam bo dokumentarni film vodil. Superpower je specifično narejen za ameriško populacijo, saj, če vsaj malo spremljamo dogajanje v medijih, bomo vedeli dovolj, da nas dokumentarni film ne bo naučil nič novega. Verjamem, da je to velika težava v Ameriki, kjer mediji napačno informirajo in posledično zavajajo javnost glede vseh okoliščin v vojni med Ukrajino in Rusijo ter povezavo z Ameriko. V tem primeru bo film okus vseeno malo popravil, saj delno zadane bistvo in sporočilo, a ne v celoti, saj se preveč osredotoča na predsednika Volodymyrja Zelenskyja.
Sean Penn je bil tako navdušen nad Zelenskim, da se je na neki točki snemanja dokumentarnega filma odločil, da je to oseba okrog katere se bo film gradil in vsa vprašanja so tako tudi fokusirana. Zagotovo je Zelenski pomembna oseba v celotni zgodbi, a to je napaka filma, ki postavi sporočilo in bistvo, da je Ukrajina najbolj povezana in enotna država na svetu, na drugo mesto. Vprašanja, ki jih Sean Penn v filmu postavlja Ukrajincem, so napačno zastavljena, splošna in nezanimiva, toda vseeno dobi kvalitetne odgovore in glavno sporočilo filma, ki je enotnost in želja po svobodi ter demokratična volja javnosti.
Ime Seana Penna omogoča, da film pride do pomembnih oseb v ekstremnih okoliščinah, a se zdi, da jih Penn ne izkoristi najboljše. V filmu je velikokrat opazovalec, ki je premalo proaktiven in ne ve, kako bi se sploh spopadal s položajem, v katerega se je umestil sam. Njegova ekipa ga nenehno informira in poučuje ter tako pride na plan vprašanje, ali je film delal zaradi monetarnih vrednosti, ali zaradi sporočila oziroma informiranja Amerike. Videti je, da sta prisotni obe plati, a v procesu snemanja je dobil zagon in željo za razlog informiranja javnosti. Na novinarski konferenci je omenil, da ima velika pričakovanja za predvajanje filma na ameriškem trgu in v njem vidi veliko potenciala.
Dodatna težava je, da celotni izdelek izgleda amatersko, kot da gledamo en zelo dolg youtube video, kjer se naključen influencer odloči, da je to »dobra ideja«. Tehnično in iz vidika montaže preskakujemo iz enega kadra v drugega. Velik delež filma se ne dogaja absolutno nič in enostavno spremljamo kako Sean Penn pride v Ukrajino in kako ga bomo iz nje dobili, glede na vse omejitve. Planiranja in raziskovanja, preden so se spustili v ta projekt, je več očitno bilo premalo, saj bi lahko vse skupaj veliko bolj nadgradili iz številnih prej omenjenih vidikov.
Superpower je žal razočaranje, ki ga ne bi priporočali, saj boste od njega odnesli minimalno ali celo nič.
Viri slik: Berlinale