40-letna dediščina Terminatorja

Za praznovanje 40. obletnice enega najbolj ikoničnih znanstvenofantastičnih filmov smo pri Filmologiji zbrali nekaj zanimivosti, ki jih morda niste vedeli o Terminatorju.

To soboto, 26. oktobra, minevajo štiri desetletja, odkar je najbolj ikonični kiborg v kinematografiji debitiral na hollywoodski sceni in osvojil svetovne filmske blagajne.

Terminator je bil nizkoproračunska produkcija, ki je presenetila občinstvo in filmske kritike ter za vedno spremenila žanr znanstvene fantastike. Film, ki ga je režiral filmski velikan James Cameron, scenarij pa so napisali Cameron, Gale Anne Hurd in William Wisher Jr. (dodatni dialog), raziskuje možnost, da se umetna inteligenca obrne proti človeštvu. Terminator je zaznamoval začetek neizbrisne, ogromne franšize, pospešil kariero Jamesa Camerona kot režiserja uspešnic, med drugimi dosežki povzdignil Arnolda Schwarzeneggerja med filmske zvezde in spodbudil “tech noir” kot filmski podžanr.

Zgodba

The Terminator 1984

Zaplet se odvija v ozadju postapokaliptične prihodnosti v letu 2029, kjer se je obrambno omrežje umetne inteligence, Skynet, obrnilo proti človeštvu. V obupu, da bi se izognil porazu s strani človeškega odpora, Skynet pošlje Terminatorja, kibernetskega morilca nazaj v čas v leto 1984. Njegova misija: odstraniti Sarah Connor (Linda Hamilton), čigar nerojeni sin bo nekega dne rešil človeštvo pred izumrtjem. Terminator, ki ga igra Arnold Schwarzenegger, je neizprosen v svojem zasledovanju in skoraj neustavljiva sila. Kyle Reese (Michael Biehn) pa je vojak, poslan v preteklost, da zaščiti Sarah.

Navdih

The Terminator 1984

James Cameron je povedal, da se mu je ideja za film porodila med vročinskimi sanjami. V intervjuju za Britanski filmski inštitut je pojasnil, da je navdih za Terminatorja dobil med boleznijo v Rimu. Ker je imel vročino in je bil zaprt v hotelu, je imel nočno moro, v kateri je videl kiborga, ki se je plazil skozi ogenj.

“Terminator je nastal iz sanj, ki sem jih imel, ko sem bil bolan z vročino v poceni penzionu v Rimu leta 1981. To je bila podoba kromiranega okostnjaka, ki prihaja iz ognja,” je pojasnil za BFI. Takoj ko se je zbudil, je ambiciozni režiser začel skicirati konceptualno risbo, ki temelji na sanjah.

“Prva skica, ki sem jo naredil, je prikazovala kovinsko okostje, prerezano na pol v pasu, kako se plazi po keramičnih tleh in se z velikim kuhinjskim nožem vleče naprej, medtem ko izteguje drugo roko. Na drugi risbi lik grozi plazeči se ženski,” je dejal režiser. Brez kuhinjskega noža so te slike skoraj natanko postale finale filma.  Cameron je napisal 45-stransko obdelavo z Gale Anne Hurd, ki je bila kasneje producentka filma. Snemanje se je začelo marca 1984 s proračunom 6,4 milijona ameriških dolarjev in je trajalo 12 tednov. Film je bil predvajan 26. oktobra 1984 v 1012 kinematografih po ZDA.

Terminator je ustvaril nov podžanr znanstvene fantastike

The Terminator 1984 - Tech Noir

Izraz “Tech Noir” je prvi skoval režiser James Cameron za opis tega filma. Do danes je Tech Noir priznan kot podzvrst znanstvene fantastike, ki raziskuje temnejšo stran tehnologije in njen vpliv na človeštvo. Običajno združuje elemente filma noir in distopične fikcije ter pogosto predstavlja svet, v katerem napredna tehnologija sobiva z razpadajočo družbo. Oboževalci filma se bodo spomnili ikonične klubske scene Tech-Noir. Do danes je to morda najbolj zgleden nočni klub v žanrskih filmih iz 80. in tam se Terminator prvič sreča s Sarah Connor, ki jo reši Kyle Reese. Klub Tech Noir je bil zasnovan posebej za Terminatorja, Cameron pa je izraz skoval instinktivno, ker je mislil, da opisuje sotočje žanrov v filmu. Drugi filmi tega žanra so na primer THX 1138 (1970), Westworld (1973), Logan’s Run (1976) in Blade Runner (1982).

Arnold Schwarzenegger ni bil prvi kandidat za vlogo Terminatorja

The Terminator 1984

Eden najbolj nepozabnih vidikov filma je zagotovo podoba Arnolda Schwarzeneggerja kot Terminatorja. Vendar, čeprav si je težko predstavljati koga drugega v vlogi, je imel sprva James Cameron nekaj povsem drugega v mislih. Režiserjeva prvotna ideja za Terminatorja je bila anonimna figura, ki bi se lahko zlila z množico in ostala neopažena. Cameron je menil, da je igralec Lance Henriksen idealen kandidat za to vlogo.

Igranje Arnolda Schwarzeneggerja kot našega Terminatorja ne bi smelo delovati. Tip naj bi bil infiltracijska enota in ni možnosti, da ne bi takoj opazili Terminatorja v množici, če bi bili vsi videti kot Arnold. Toda lepota filmov je v tem, da ni nujno, da so logični. Samo verodostojnost morajo imeti, je v enem od intervjujev dejal Cameron.

Arnold Schwarzenegger je pojasnil, da je prvotno želel igrati borca ​​človeškega odpora Kyla Reesa. Takrat je želel zgraditi svojo kariero okoli herojskih vlog in posledično te podobe ni želel očrniti z igranjem antagonista. Šele ko je pred prvim srečanjem z Jamesom Cameronom prebral scenarij filma, si je igralec premislil.

Več kot enkrat je Cameron komentiral, da je Schwarzeneggerjev edinstven obraz in podoba “surove sile” naredila popolnega Terminatorja. Nekaj ​​je gotovo, nekdanjemu prvaku v bodybuildingu je uspelo preseči pričakovanja kot kultni T-800.

James Cameron je prodal scenarij za en dolar

james cameron and gale anne hurd terminator-30th-anniversary

V tistem času filmski studii niso želeli, da James Cameron režira Terminatorja. In dejstvo je, da so producenti mislili, da je Cameron premalo izkušen, da bi prevzel vajeti produkcije, ki je vključevala tehnične izzive visokega kalibra. Vendar pa je imel mladi Kanadčan resnično obetaven scenarij. Soočen s skepticizmom je Cameron sprejel tvegano odločitev in prodal pravice za scenarij za en dolar producentki Gale Anne Hurd. Ključni pogoj posla je bil, da bo ona producirala film, on pa ga bo režiral. Prisotnost Gale Anne Hurd bi služila kot dokončna odobritev studiev. Kot je bilo predvideno, je Cameron pozneje obžaloval posel in rekel: “Če bi imel majhen časovni stroj in bi lahko poslal nazaj le nekaj, kar je dolgo kot tvit, bi to bilo: ‘Ne prodaj Terminatorja.'”

Zapuščina Terminatorja

Terminator legacy

Zapuščina filma v pop kulturi je trajna. Cameronova vizija prihodnosti je povzročila kulturni šok, ki odmeva še danes. “Vrnil se bom,”(I’ll be back) ostaja eden najbolj ikoničnih enovrstičnih besedil v zgodovini filma.

Kar se je začelo kot film, je zdaj postalo multimedijsko vesolje, sestavljeno iz nadaljevanj, televizijskih serij, spletnih serij, stripov, video iger, družabnih iger, romanov in celo voženj v tematskih parkih. Franšiza se pogosto omenja tudi v razpravah, povezanih z multinacionalnimi korporacijami, robotiko, biopolitiko, transhumanizmom, umetno inteligenco ter jedrsko apokalipso.

V kinematografskem svetu znanstvene fantastike in akcijskih filmov je malo bolj priljubljenih in ikoničnih filmov od Terminatorja. Nihče ni mogel pričakovati kulturnega vpliva in dolgoživosti, ki ju bo imel film po vsem svetu.

Štirideset let po izidu Terminatorja ne le da ostaja eden najboljših znanstvenofantastičnih filmov osemdesetih let prejšnjega stoletja, še naprej izstopa kot eden najboljših znanstvenofantastičnih filmov, ki so bili kdajkoli posneti.

Sorodni članki

Poiščite nas na družbenih omrežjih