35. Liffe: Glavna nagrada madžarskemu filmu Črna pika

Na 35. Ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu (Liffe) je glavno nagrado, vodomca, prejel madžarski režiser Bálint Szimler za film Črna pika (Fekete pont). Žirijo je prepričal z briljantnim delom z otroškimi igralci, suvereno režijo in bogato simboliko. Posebno omembo je prejela ameriška režiserka India Donaldson za film Dobra (The Good One).

Vodomec ponovno v madžarske roke

Po lanskoletnem uspehu Ádáma Császija s filmom Tri tisoč oštevilčenih opek (Háromezer számozott darab) je mednarodna žirija glavno nagrado tudi letos podelila madžarskemu režiserju. Film Črna pika, ki se dogaja v šolskem okolju, izpostavlja pereče probleme sodobne Madžarske. Žirija je v utemeljitvi zapisala:

“Režiser Bálint Szimler z dogajanjem v šoli – eni najpomembnejših družbenih institucij – prikazuje boleče probleme sodobne Madžarske. To počne s svežino in humorjem, obenem pa s precizno in bolečo presunjenostjo. Njegovo delo se dviga nad aktualno družbeno kritičnost ter s posmehom obsoja neumnost, podmuklost, strahopetnost in omejenost človeške narave, pri tem pa se pokloni požrtvovalnosti in svobodi.”

Szimler je film posnel na podlagi lastnih izkušenj, saj se je kot otrok iz ZDA preselil na Madžarsko in se soočil s težavami v šolskem sistemu. “Skušal sem preizprašati ta pravila,” je povedal režiser, ki je projekt realiziral brez podpore madžarske vlade in s pomočjo 19 koproducentov. Posebno priznanje je film prejel tudi na festivalu v Locarnu.

Fekete pont slika 2

Posebna omemba za srhljivko o preživetju

Režiserka India Donaldson je za film Dobra prejela posebno omembo. Film o kampiranju, poln nepričakovanih zapletov, navdušuje z minimalističnim pristopom in natančnostjo pri izražanju čustev. Žirija je v utemeljitvi izpostavila:

“Kljub preprostosti nam film razkriva vedno nove plasti. Režiserka se izkaže z natančnostjo pri lovljenju težko ulovljivih občutkov in nežno režijo, ki ve, kaj počne.”

The End movie

Najboljši kratki film in druge nagrade

Nagrado za najboljši kratki film je prejel Atsushi Hirai za film Oyu, ki je s svojo subtilnostjo in emocionalno močjo navdušil žirijo. Posebno omembo je prejel film Aqueronte Manuela Munoza Rivasa, ki s svojo mistično atmosfero prepleta budnost in sanje.

Nagrado FIPRESCI za perspektivni celovečerec je osvojil gruzijski film April režiserke Dee Kulumbegashvili, ki raziskuje temo splava v podeželskem okolju. Nagrada Art kino mreže Slovenije je šla filmu Ravno obratno (Volveréis) režiserja Jonasa Truebe, medtem ko je mladinska žirija Kinotrip za svojega zmagovalca izbrala film Strupeno Saule Bliuvaite, ki kritično obravnava idealizacijo ženskega telesa v modni industriji.

Nagrada občinstva za dokumentarec o spolnih zlorabah

Zmaja, nagrado občinstva, je osvojil film Manas režiserke Marianne Brennand, ki temelji na desetletnih raziskavah spolnih zlorab v Amazonskem pragozdu. “S tem filmom želim dati glas ženskam in dekletom, ki sicer nikoli ne bi bile slišane,” je povedala Brennandova.

Manas

Odlično obiskan festival

Liffe je s 295 projekcijami in okoli 36.000 obiskovalci še enkrat potrdil svoj status enega najpomembnejših filmskih dogodkov v regiji. Med najbolj obiskanimi filmi so bili Anora, Konklave, Substanca, Sosednja soba, Pozno poleti, Emilia Pérez in Brutalist. Občinstvo je imelo priložnost sodelovati v 50 pogovorih z ustvarjalci, festival pa je obiskalo tudi 45 gostov, med njimi številni režiserji in člani žirij.

Liffe tako še naprej ostaja stičišče kakovostnega filmskega ustvarjanja in raznolikih zgodb, ki odpirajo pomembna družbena vprašanja.

Poiščite nas na družbenih omrežjih